Sultanlar Grup’tan yatırım atağı

  h115 farklı marka ile sektöre hizmet veren Sultanlar Grup için 2013 yılı nasıl geçti?

  2013 yılı ekonomik olarak çeşitli dalgalanmalarla geçti. Ancak biz lokomotif markalarımızla birlikte yüzde 20 büyümeye devam ettik. Büyümemize en büyük katkıyı Kenton, Camsil, Saloon ve Ernet markaları verdi. Zaman geçtikçe pazardaki konumumuz daha da güçleniyor. Bu noktada yerel marketlerin bize verdiği destekler için kendilerine müteşekkiriz.

  Sektörde birçok farklı marka ile farklı alanlara hizmet veriyorsunuz. Bu farklılıklara rağmen istikrarlı duruşunuzu nasıl sağlıyorsunuz? Başarınızın sırrı nedir?
  Sultanlar Grup, 70 yıldır Türkiye ve dünya pazarlarında markalarıyla icraatta bulunuyor. Bu süre zarfında büyük bir birikim ve tecrübe oluşmuş durumda. Doğal olarak kurumun bilgi ve becerisi markaların gelişimine yansıyor. Son yıllarda markalarımızı yeniledik ve kendilerine özgü konumlandırmalarıyla tüketicilerimizle iletişimini gerçekleştirdik. Tüketicilerimiz de markalarımızı tanıdıkça tercihlerini bizden yana yapmaya başladı. Bu da pazar paylarımıza olumlu yansımış durumda. Kenton, Arı Mama, Camsil, Saloon, Ernet, Piknik ve Bünsa gibi markalarımız sektörlerinde ve segmentlerinde birinci veya ikinci marka konumunda.

  Camsil markanız geçtiğimiz günlerde ‘Tanınmış Marka’ statüsüne layık görüldü. Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  Camsil gibi temizlik pazarında yüzde 100 Türk sermayeli ve 50 yıldır pazar lideri olan bir başka marka yok. Tanınmış marka statüsü bir nevi markanızın değerinin patent enstitüsü tarafından tescil edilmesi gibidir. Bugüne kadar birçok taklidi yapıldı. Marka, dolaylı veya dolaysız izinsiz kullanılmaya çalışıldı. Bu konuda şirketimiz hem maddi ve hem de manevi olarak yüksek bedeller ödedi. Ancak Camsil, birçok defa olumsuz koşullarla ve haksız rekabetle karşılaşmasına rağmen duruşu, performansı ve yenilikleriyle pazar liderliğini devam ettirmeyi başardı. Müşterilerimiz ve tüketicilerimizin müspet tercihleri de bu başarıya çok önemli katkıda bulundu. Durumu Yönetim Kurulu Başkanımız Şeref Yıldız’ın ifadesiyle sonuçlandırabiliriz, “Her cam temizleyici Camsil değildir. Camsil bir markadır.”

  “Karşılıklı güven ve servis kalitesi çok önemli”

  Sultanlar Grup olarak yerel ve ulusal perakende zincirleriyle çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?
  2014 yılının başında Sultanlar Pazarlama ve ST Grup Pazarlama şirketlerimizi, Sultanlar Pazarlama çatısı altında birleştirdik. Sultanlar Pazarlama, 50 bayisi, 200’e yakın satış ve satış destek elemanıyla Türkiye’nin en büyük satış ekiplerinden bir haline geldi. Tabii yerel ve ulusal perakende zincirleri, özel bir ihtimam ve yaklaşım istiyor. Bu noktada en önemli unsurlar karşılıklı güven ve servis kalitesinin yüksekliği. 70 yıllık bilgi ve tecrübe, tanınmış markalar ve kaliteli ürünler müşterimizde güven oluşturuyor. İlave olarak zamanında sevkiyat ve sıkıntıların hızla giderilmesi ise servis kalitemizi yükseltiyor. Tabii müşteri memnuniyeti de rakamlara büyüme olarak olumlu yansıyor. En önemlisi de bu başarının sürdürülebilir olması ve devamlılığı. Bütün gayretimiz bunun için.

  İhracat çalışmalarınızdan da bahsedebilir miyiz? Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
  Bu güne kadar 55 ülkeye ihracatımız oldu. 4 saatlik uçuş süresi çemberinde bulunan ülkelerde daha çok etkiliyiz. Özelikle geçmişten beri organik bağlarımız olan Irak, Türk Cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri, Mısır ve Libya gibi ülkelerde pazar payımız gün geçtikçe artıyor. Ülkemizin güzide markalarını bu ülkelerde de parlatmaktayız. Diğer taraftan, finansal krizden çıkmakta olan Avrupa ve Amerika’daki marketlere de marka ve ürünlerimizi penetre etmeyi başardık. Bugün New York ve New Jersey gibi eyaletlerde Camsil, Kenton, Saloon ve Ernet markalı ürünlerimizi görebilirsiniz. İngiltere, Hollanda ve Almanya’da da büyük zincirlerde ürünlerimiz satılıyor. Ürünlerimizin kalitesi artık batılı tüccarlar tarafından da kabul ediliyor ve satın alınıyor. Bu da Türkiye’miz adına çok büyük bir başarı.

  “Büyük bir grup olmanın avantajlarından faydalanıyoruz”

  Hizmet alanı çok geniş olan Sultanlar Grup, Ar-Ge çalışmalarını nasıl yürütüyor?
  En çok zorlandığımız taraf Ar-Ge. Yeni bir konsept oluşturup fikir aşamasındaki bir ürünü gerçek bir ürüne çevirmek gerçekten çok zaman, bilgi ve enerji gerektiriyor. Ancak büyük bir grup olmanın avantajlarını bu çalışmalar esnasında değerlendiriyoruz. Stratejik ortaklarımızla beraber iyi bir sinerji yakaladık ve beraber çok olumlu projeleri başarıyla sonuçlandırabiliyoruz. Bu başarılarda marketlere olumlu yansıyor.

  2014 yılı için satın alma, yatırım, büyüme hedefleriniz neler? Planlamalarınız ne durumda?
  Sultanlar Grup birçok ekonomik dalgalanmaya rağmen istikrarını devam ettiren nadir kurumlardan birisi. Sürdürülebilirliğin en önemli faktörlerinden birinin de yatırım olduğunu biliyoruz. Yatırım anlamında 65 bin metrekare olan üretim alanımıza yeni depolama sistemleri ekliyoruz. Maliyetlerimizi düşürmek ve verimliliği artırmak adına otomasyona geçiş yapıyoruz. Bu çerçevede makine parkımızı yeniliyoruz. En büyük değerlerimiz olan markalarımızın tanıtımına yatırım yapmaya da devam edeceğiz. İlave olarak yurt dışında, Irak’ta gıda üretimi yapıyoruz. Türkmenistan’da da devam eden yatırımlarımız var. Yurt dışı fabrika sayımızı da artırmayı planlıyoruz.